בחירה חכמה

מימי המערות ועד ימינו עברנו שינויים רבים בשיטות הבנייה והמגורים. אנחנו משתדלים להתחקות אחר חוזקו של הטבע ומשתמשים במיטב החומרים שבו. אחד הפיתוחים החדשים הוא טפסות, המאפשרות לבניין לעמוד על רגליו. זוהי למעשה תבנית שלתוכה יוצקים בטון.

 

טפסות, היא סוג עבודה שעושים בה שימוש  בתבניות ליציקות בטון שונות. טפסות  יכולים לשמש ליציקה של עמודים, ויצקה של קימורים כגון קשתות. על פי תקן 904 יש לבצע תכנון מדוקדק של הטפסות. יש לקבל הנחיות ושרטוטים מתאימים. מנהל העבודה שאחראי על עבודה זו חייב יהיה לדאוג לדברים הבאים:

  • שמירה על המידות המצוינות בתכנית
  • שמירה על מישוריות של השטח עליו יש לבצע את עבודת הטפסות
  • נקיטה של אמצעים להבטחת גימור פני הבטון המתוכנן, הכולל גם טיפול בפינות ושקעים.
  • ביצוע של עבודת איטום איכותית למניעת נזילות
  • יש לבדוק את יציבות הקרקע שעליהם נמצא הפיגום שתומך בטפסות
  • בדקת האנכיות של התומכות
  • בדיקת קיבוע המאחזים
  • חל איסור לעבוד בטפסות בימים בהם מזג באוויר סוער
  • יש לדאוג למריחת חומר שמפריד בין הבטון לטפסות, או להרטיב את האזור במים.

המומחים המקצועיים של ר. אדן ציוד לבנין בע"מ ומאי אדן הנדסת תבניות בע"מ, המתמחות בהשכרה, מכירה וייבוא של המערכות המתקדמות בתחום הבנייה והשיפוצים, חולקים איתנו את ניסיונם ומספרים על התפתחות ענף הבנייה בישראל, על תפקיד וסוגי הטפסות הקיימים ועל השיקולים בבחירת החומרים.

 

התפתחות ענף הבנייה בישראל

טפסות לא היו בשימוש בקום המדינה. אז המטרה העיקרית הייתה לפתור את בעיית הדיור של אלפי עולים שהגיעו מרחבי העולם. על כן, באותם שנים נעשה שימוש בבנייה מהירה. נבנו צריפונים ופחונים שהעניקו לעולים קורת גג מסויימת. רק בתחילת שנות ה-60 החלו לשפר את הדיור, להקים בתים משותפים ובניינים. לקראת שנות ה-80 החלו בבנייה של משרדים בערים הגדולות ובשנות ה-2000 ענף הבנייה עבר כבר שדרוג משמעותי. ההתפתחות הטכנולוגית תרמה לבנייה איכותית ומקורית והחל שימוש בחומרים מתקדמים שקיצרו את משך הבנייה ותרמו לחוזקה.

 טפסות לקירות,תקרות ועמודים

תפקיד וסוגי טפסות

כמו שאנחנו יודעים, לכל דבר יש תפקיד. התפקיד הייחודי של הטפסות לבניין הוא לתמוך באותו בטון נוזלי שיוצקים ולשמור על צורתו בזמן היציקה. כשהבטון הופך למוצק, תהליך הנמשך לרוב כ-24 שעות, מפרקים את הטפסות. עושים זאת רק כאשר בטוחים לחלוטין שהבטון מספיק חזק. תבניות אלו לרוב עשויות מפלדה, אך לעיתים משתמשים בלוחות עץ, פלסטיק ואפילו קרטון. הסוג נקבע לפי אופן השימוש.

 

שיקולים בבחירת החומרים

אין ספק שהרצון הוא לחסוך בעלויות ובזמן עבודה. כאשר רוצים ליצוק את אותה הצורה מספר פעמים באותו מבנה, כדאי מאוד להשתמש בתבניות פלדה שמיוצרות במיוחד ובהן אפשר לעשות שימוש רב פעמי. במידה ויש שיקול של להוזיל את התשלום עבור כוח האדם שמרכיב טפסות, משתלם יותר כלכלית להשתמש בתבניות עץ ולפרקן כשמגיע הזמן. פלדה יקרה יותר מעץ ואכן רוב אתרי הבנייה בישראל משתמשים בתבניות מעץ. בסגנון בנייה בו הבטון נשאר חשוף, חשוב לבחור בקפידה את הטפסות, היות וצורתן נשארת על גבי הבטון. מחשבה מראש עשויה למנוע בזבוז כסף, זמן וכוח אדם.